فرومولیبدن

نود درصد  مولیبدن در تهیه آلیاژهای با مقاومت بالا و فولادهای ویژه استفاده می‌شود که در صنایع مربوط به سرعت های زیاد، ضد زنگ، آلیاژهای مخصوص، صنایع هوایی، در فضاپیما و بخشهای موشک و ریخته گری استفاده می شود.

.مولیبدن بیشتر بعنوان فلز آلیاژی در فولاد، آهن ریخته گری و ابرآلیاژها به منظور افزایش سختی پذیری، مقاومت، شدت و مقاومت در برابر زنگ زدگی استفاده می شود.

در منابع دما بالا، مولیبدن با ابر آلیاژهای آهن، نیکل و کبالت، سرامیک و سایر فلزات دیرگداز (تنگستن، تانتالیوم و نیوبیوم) رقابت می کند. ابرآلیاژها را می توان در دماهای تا ۱۲۰۰درچه سانتی گراد استفاده نمود. ترکیبات مولیبدن بخصوص آلیاژهایی که توسط کاربید سخت شده اند و مولیبدن روغن کاری شده با سیلیکات پتاسیم تا دمای ۱۸۰۰درجه سانتی گراد مقاومت دمایی و خصوصیات خزشی از خود نشان می دهند. مقاومت این عنصر در برابر اکسیداسیون همواره بایست مورد توجه قرار گیرد.

برخی از مشتقات مولیبدن قابل ارائه این شرکت عبارتند از :

امروزه مولیبدن درصنایع فلزی شامل خودرو ،فولاد ضد اسید ،الکترود جوشکاری و سوپر آلیاژ کاربرد دارد و برای استفاده در فولاد و چدن سازی میبایست مولیبدن را بصورت فرو مولیبد ن با حدود انالیز زیر استفاده گردد که این شرکت فرومولیبدن را به بهترین گرید و کیفیت تولید میکند.

SIZE P Si Cu C Mo
۱۰-۶۰mm max0.02% max0.05% max0.5% max0.5% ۶۰-۶۵%

فروسیلیس

فروسیلیس چیست؟

فروسیلیس یا همان فروسیلیسیم (Ferrosilicon) آمیژانی از آهن و سیلیسیم می باشد ، که در گریدهای ۷۰ و ۹۰ درصد  در سایز های مختلف ۶۰-۱۰ میلی متر، ۱۰-۳ میلی متر و ۳-۰ میلی متر به بازار عرضه می شود. علاوه بر آهن حدود ۲ تا ۴ درصد ناخالصی هایی مانند آلومینیم ، کروم ، کلسیم ، منگنز ، کربن ، تیتانیوم ، گوگرد نیز در ترکیب فروسیلیس وجود دارند.

آنالیز فروسیلیس

Si P S C Al
۷۳-۷۶% <0.02% <0.02% Max 0.2% <1.5%

 

مصارف و کاربرد فروسیلیس چیست؟

  • فروسیلیس در صنایع فولاد سازی به عنوان عامل اکسیژن زا از مذاب فولاد استفاده میشود.
  • فروسیلیس درریخته گری چدن های خاکستری به عنوان عامل جوانه زا برای تشکیل گرافیت کاربرد دارد.
  • برای تولید فولادها و چدن های آلیاژی پرسیلیس نیز از فروسیلیس استفاده می گردد .
  • از فروسیلیس برای تولید آمیژان های سه جزئی فروسیلیکو منیزیمو فروسیلیکومنگنزنیز استفاده می شود.
  • از فروسیلیس در تولید الکترودهای گرافیتی برای جوشکاری نیز استفاده می شود.