سوپر آلیاژها

سوپر آلیاژها به آلیاژهای پایه نیکل، پایه آهن – نیکل و پایه کبالت گفته می شود که عموما در دماهای بالاتر از ۵۴۰ درجه سانتی گراد استفاده می شوند.سوپر آلیاژ های پایه نیکل و پایه کبالت بسته به نوع کاربرد و ترکیب شیمیایی می توانند به صورت ریخته یا کار شده باشند همچنین سوپرآلیاژ های دارای ترکیب شیمیایی مناسب را می توان با آهنگری و نورد به اشکال گوناگون درآورد.

ترکیب های شیمیایی پرآلیاژ تر معمولا به صورت ریخته گری می باشند. ساختارهای سرهم بندی شده را می توان با جوشکاری یا لحیم کاری بدست آورد، اما ترکیب های شیمیایی که دارای مقادیر زیادی از فازهای سخت کننده هستند، به سختی جوشکاری می شوند. خواص سوپرآلیاژها را با تنظیم ترکیب شیمیایی و فرآیند (شامل عملیات حرارتی) می توان کنترل کرد و استحکام مکانیکی بسیار عالی در محصول تمام شده به دست آورد.

کاربرد سوپر آلیاژها

سوپر آلیاژها عموما در دماهای بالاتر از ۵۴۰ درجه سانتی گراد استفاده می شوند. که در صنایع از جمله : هوافضا ، موتورهواپیماهای جت و تیغه ی توربینها ، زیر دریایی ، صنایع پردازشهای شیمیایی ، راکتورهای هسته ای ، لوله های مبدل های حرارتی ، توربینهای گازی صنعتی مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد.

ترجمه این متن به انگلیسی: enEnglish

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.